Turkuaz Taşı Özellikleri

admin

İyileştirici Etkileri

Turkuaz taşı, diğer adı ile ‘’Firuze’’ ve birçok kaynakta bu isim ile anıldığını da belirtmekte fayda var. Mavi ve yeşil renk tonlarına sahip olan bu değerli taş, saydam olmayan bir görüntüye sahiptir. Diğer taşla kıyasla çok daha köklü bir geçmişe sahip olduğu ifade ediliyor ve Antik Mısır çağından bahsediliyor.

Kullanıldığı alanlar genellikle mücevher sektörü ancak süs eşyası yapımında da tercih edilebilir. Oldukça değerli bir taş ve bir hayli pahalı fakat son dönemde sentetik üretim gerçekleştiği için değerini yitirmeye başladı diyebiliriz. Rakamsal olarak çok yüksek fiyatlar karşımıza çıkıyor ve bu da sahte üretimini arttırıyor. Benzerine çok yakın modellemeler mümkün ve ayırt etmek de bir hayli zor görünüyor.

Turkuaz Taşının Kimyasal Özellikleri

Her değerli taş, kendine has kimyasal özellikleri ile değer kazanıyor ve turkuazı da bu bağlamda incelemek istiyoruz…

  • Sertlik derecesi 5 ila 6 değeri arasında gidip geliyor ve doğada bulunan turkuazın bu aralıkta olması gerekiyor.
  • Özgür ağırlığına bakıldığında bu değerlerin 2.6 ila 2.8 arasında değiştiğini görebiliyoruz.
  • Burçlar Yay ve Boğa olarak karşımıza çıkıyor çakra ise boğaz olarak tanımlanmış durumda.

Doğadaki birçok değerli taş gibi turkuaz da şifa kaynağı olarak lanse ediliyor ve birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi ruhsal dengenin sağlanmasında da bu taş çok fazla tercih ediliyor.

Turkuaz Taşının Anavatanı

Her değerli taşın yoğun bir şekilde yer aldığı topraklar mevcuttur ve bu durumu da taşın anavatanı olarak tanımlamak mümkündür. Turkuazın anavatanı ise Amerika Birleşik Devletleridir. Yoğun olarak bu ülkede can bulan Firuze, bunun yanı sıra Afganistan, Çin ve Meksika’da da çıkartılmaktadır. Görsel olarak çok hoş ve farklı bir duruşa sahip olması, bu taşın mücevher sektöründe daha fazla tercih edilmesine neden oluyor. Özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi gösterilen taşın yüksek rakamlara sahip olduğunu da ifade etmek gerekiyor. İşlenmesi bir hayli zahmetlidir ve işçilik süreci de oldukça sıkıntılıdır. Yapı bakımından Yeşim taşına benzemektedir.

Turkuaz Taşı Nasıl Temizlenir?

Değerli taşların temizlenme işlemi de diğer taşlara nazaran çok daha farklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Firuze taşının temizlenmesi için tuzlu suda 5 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Ya da dilerseniz toprağa gömerek 24 saat bekletebilirsiniz. Bu sayede daha temiz ve görsel olarak daha tatmin edici bir taşa sahip olacaksınız. Sahte taşlarda ise bu eylemler ne yazık ki etki göstermeyecektir.

Turkuaz Taşının Faydaları

#Birçokları tarafından bu taşın nazarı engellediği ve insanları nazardan koruduğu ifade ediliyor. Üzerinizde nazar olduğunu düşünüyorsanız eğer vakit kaybetmeden bu değerli taşı edinebilirsiniz.

#Kemik erimesi hastalığının tedavisinde de yine bu taşın önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor.

#Migrene bağlı şiddetli baş ağrılarında da yine turkuaz taşını kullanabilirsiniz.

#Tansiyonun dengelenmesine de fayda sağlamaktadır.

#Endişelerinizi ortadan kaldıran değerli bir taş olduğunu da belirtmekte fayda var.

#Gergin ya da aşırı stresli bir kişi iseniz turkuaz taşı rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

#Sindirim sistemi sorunu yaşayan erkek ve kadınların en büyük yardımcısıdır.

#Kan dolaşımını hızlandırır.

#Ruhsal dengeyi sağlar, daha iyi hissettirir.

#Moral ve motivasyonu arttırır.

#Enerjiyi yükseltir.

Görüldüğü üzre Turkuaz, yani Firuze taşının insan sağlığına birçok anlamda faydası söz konusudur. Piyasada yer alan taşların büyük bir kısmı ne yazık ki sahte ve satın almadan önce bu konuda da detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var.

yazar hakkında

Merhabalar! Ben Ruhsar, doğadan aldığı güçle ruhsal ve fiziksel sağlığın uyumlu bir şekilde gelişebileceğine inanan bir şifalı taş tutkunu bir blog yazarıyım. Şifalı taşların hayatımıza nasıl fayda sağladığına dair daha fazla bilgi edinmek istiyorum, çünkü enerji dengesinin önemine inanıyorum. Her bir taşın farklı enerjisi ve sağlık faydaları üzerine araştırmalar yapıyorum. Bu değerli kristallerin ruhsal zenginlik, sakinlik ve denge sorunlarına nasıl yardımcı olabileceği konusunda da bilgi veriyorum. Doğanın enerjisiyle şifa bulmanın zevkini paylaşmaya hazır mısınız? Şifalı taşların gizemli dünyasına dair ilginç bilgiler, pratik öneriler ve deneyimlerimi blogumda paylaşıyorum. Sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak için doğanın bize sunduğu bu muhteşem hazineyi birlikte keşfedeceğiz.🌿💎✨

Yorum yapın