Shopping Cart
200ve Üzeri Kargo Bedava
Topaz Taşının Faydaları

Topaz Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

Değerli taşlar arasında ısıya dayanıklılığı en yüksek taş olarak bilinen Topaz Taşı, sarı ve kırmızı hakim renk ile karşımıza çıkıyor. Renk değişimi, bu taşın en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesidir ve Güneş ışığına maruz kaldığı takdirde bu değişim çok daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor. Birçok kaynakta eski medeniyetler tarafından da kullanıldığı belirtiliyor. ‘’Konuşan Taş’’ olarak adlandırılmasındaki neden ise az önce bahsettiğimiz detaydır. Renk değişimi, bu taşın bu isimle anılmasına neden olmuştur. Mısır Hanedanlığı, bu taşa en çok değer veren medeniyetlerden bir tanesi imiş. RA’nın simgesi olarak gösterilen sarı renkli Topaz Taşları, bu yüzden çok daha değerli ve çok daha pahalıdır.

Topaz Taşı’nın yine eski medeniyetlerce, kendilerini kötü insanlardan koruduğunu ve beladan uzak tuttuğu ifade ediliyor. Yine birçok kaynakta bu taşı kullanan kimselerin büyüden korunduğu ve büyü yapılsa bile tutmadığı söyleniyor. Taşın nazar boncuğu olarak anılmasındaki asıl neden de budur.

Yarı saydam görüntüsü ve renk değiştirebilme özelliği ile birlikte geçmişten günümüze ulaşmayı başarmış ve eski yıllarda gördüğü değeri hali hazırda da görmektedir. Birçok ülkede çıkartılan bu taş, işlenmesi gayet zor olan narin bir yapıya sahiptir. Sertliği konusunda net bir bilgi ne yazık ki yok. Bazı kaynaklarda orta sertler grubunda yer aldığı ifade edilirken bazı kaynaklarda ise bu bilgi yumuşak taşlar grubunda yer aldığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz bu değerli taşın hangi ülkelerde çıkartıldığına da hep birlikte göz atalım.

Topaz Taşının Yoğun Olarak Yer Aldığı Bölgeler

Rusya, birçok kaynakta bu değerli taşın anavatanı olarak gösteriliyor. Almanya ve Çin de yine Topaz Taşı’nın yoğun olarak yer aldığı ülkelerden bazılarıdır… Pakistan, Nijerya ve Japonya’yı da bu listeye dahil edebiliyoruz. Profesyonel bir işçilik gerektiren bu taş, süs ve mücevher sektöründe de çok fazla kullanılıyor. Özellikle kadın çantalarındaki süslemelerde bu taşa rastlamak mümkündür. Görsel olarak ilgi çekici bir tavra sahiptir ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sahip olduğu renk değiştirme özelliği de bu taşı daha değerli ve özel kılmaya devam ediyor. Şimdi dilerseniz bu taşın insan sağlığına ne gibi faydalar sunduğuna da yine hep birlikte göz atalım…

Topaz Taşının Faydaları Nelerdir?

# Topaz Taşı, stresten kurtulmak isteyen insanların tercih ettiği değerli taşlardan bir tanesidir. Üzerinizdeki stresi almasının yanı sıra daha dingin ve daha sakin bir ruh haline bürünmenize de yardımcı olacaktır.

# Tıpkı Peridot taşı gibi gerginlikten uzak durmak ve gündelik hayatlarını daha sakin bir şekilde sürdürmek isteyenlere tavsiye edebiliyoruz.

# Mutluluk, hoşnutluk ve neşe… Topaz Taşı’nın insana sağladığı en önemli faydalardan bazılarıdır. Daha enerjik görünmek ve hareket etmek adına bu taşı yanınızda bulundurabilirsiniz. Onun varlığını ve etkisini her daim hissedeceksiniz.

# Ruhsal ve duygusal gelişimin kontrolünde de birçok insanın bu değerli taştan yardım aldığını belirtmek gerekiyor.

# Korku ve endişeler gününüzü mahvediyor ve sizi toplumdan uzaklaştırıyorsa eğer Topaz Taşı’ndan yardım alabilirsiniz. Üzerinizdeki negatifi atmanız konusunda sizlere fazlasıyla yardımcı olacak ve beklentilerinizi karşılayacaktır.

# Göz hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı da ifade ediliyor ve eski medeniyetler bu taşı gerçek bir şifa kaynağı olarak kullanmıştır.

# Zihinsel yorgunluğun giderilmesinde ve bedensel yorgunluğun ortadan kaldırılmasında da bu taştan yardım almak mümkündür.

Topaz Taşı’nın faydaları saymakla bitmiyor. Motive edici bir taş olduğunu da söyleyebiliriz ve çalışma hayatında yanınızda bulundurmanız sizi daha istekli hale getirecektir.

Kaynaklar: Healingwithcrystals

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin Her Yerine Ücretsiz Teslimat

200₺ Üstü Siparişlerde Geçerlidir.

Kolay İade İmkanı

15 gün içinde koşulsuz iade yapabilirsiniz.

Doğal Taş

Ürünlerimiz %100 doğal taşlardan oluşur.

İyzico ile Güvenli Ödeme

Tüm Kredi Kartları Geçerlidir.