Shopping Cart
200ve Üzeri Kargo Bedava
Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar Taşının Faydalarını ve Bakımını Öğrenin

Kehribar, fosilleşmiş ağaç reçinesidir. Çok eski çağlardan günümüze kadar kullanılmaya devam edilen Kehribar, geniş kullanım alanları olan bir taştır ve tesbih başta olmak üzere takı tasarımı sektöründe kullanılmaktadır. Kehribarın diğer taşlara oranla daha fazla şifa veren bir taş olduğu da bilinmektedir.

Kehribarın Oluşumu Nasıl Gerçekleşmektedir?

Reçine, bazı ağaçların zayıf alanlarını koruma amaçlı salgıladığı, katı ya da yarı akışkan organik bir maddesidir. İçinde böcek, sinek gibi organizmaları da barındırabilen, rüzgâr gibi doğa olaylarına paralel olarak gelişim, değişim evrelerinden geçen bu süreç kehribarın oluşmasını sağlamaktadır. Çam ağaçları başta olmak üzere pek çok ağaçta reçine oluşumu vardır fakat büyük bir kısmı dış etkenlerle (güneş, rüzgâr, bakteriler, mantarlar gibi) zaman içinde yok olmaktadır.

Reçinenin Kehribar olması için uzun süreye ihtiyacı vardır.

Kehribar En Çok Nerelerde Bulunmaktadır?

Aslında çam ormanlarının olduğu her yerde reçine oluşumu vardır. Dolayısı ile kehribar oluşumu da iklim şartlarına göre değişkenlik göstererek oluşabilmektedir. Dünya’da Kehribar oluşumu en çok Rusya’dadır. Ayrıca İngiltere, İsveç, Ukrayna, Hollanda ve Romanya’da da kehribar bulunmaktadır.

Kehribarın Faydaları

 • Kehribar koruyucu özelliği yüksek bir taş olduğundan, organizmaların yeniden yapılanmasında yardımcı olur.
 • Cilde temas edecek şekilde kolye olarak kullanıldığında boğaz ağrılarına, tiroit ile ilgili sorunlara son derece iyi gelmektedir. Kehribar ayrıca guatr, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.
 • Kehribar tespih gibi sürekli elde taşınması durumunda romatizmal ağrılara, eklem ağrılarına, kas ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kehribarın ayrıca dinlendirici, sakinleştirici özellikleri de bulunmaktadır.
 • Üzerinde sürekli kehribar taşıyan kişi öz güvenli ve olumlu düşünen bireyler olarak dikkat çekmektedir. Bu taş yeşim taşından daha iyi bir öz güven tazeleyicidir.
 • Kehribarın takı olarak kullanılmasında (yüzük, küpe, bilezik, kolye, tespih) altın ya da gümüş gibi metaller ile birlikte kullanıldığında gücü ve olumlu etkileri daha da artmaktadır.
 • Kehribar aynı zamanda tespih ile bütünleşen bir taş olup, ibadetlerde konsantre sağlamaktadır.
 • Kehribar aynı zamanda süs eşyalarında ve dekoratif amaçlarda da kullanılmaktadır.
 • Ağızlık, pipo gibi objelerde de kullanılmaktadır.
 • Kehribar uygun koşularda ısıtılması durumunda kehribar yağı üretilmektedir.
 • Kehribar yağı, nitrik asit ile birleştirilir ise yapay misk elde edilmektedir.
 • Erkeklerde iktidarsızlığı giderme özelliği bulunmaktadır.
 • Kadınlarda doğurganlık özelliğini artırmaktadır.
 • Ruhsal bunalıma ve strese karşı iyi geldiğinden kehribarın kişinin üzerinde bulunması olumlu etki yaratmaktadır.
 • Kehribar mide, bağırsak, dalak, böbrek gibi iç hastalıkların iyileşmesinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Boğa, Aslan, Kova, Terazi ve İkizler burcunun taşı kehribardır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra kehribarın kendisi için olumlu etkiler yaptığına inanılması durumunda, kehribarın etkileri daha da etkili olmaktadır. Çünkü beyin olarak inanmak yarı yarıya gerçekleştirmek anlamı taşımaktadır.

Kehribarın Zararları Var Mıdır?

Kehribarın ağrıları azaltma etkisi olduğu geniş bir kitle tarafından bilinmekte ve yetişkin kişiler bu konuda şifa bulmaktadır. Ancak bebeklerde kehribarın ağrı kesmek amaçlı kullanılması ve özellikle de bebeğin tenine kehribarın temas etmesi sakıncalıdır. Çünkü bebek teni aşırı hassastır. Ancak şifa ve nazar için çocukların giysilerine kehribar taşı takmak çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmiştir. Tene değmediği sürece ve çocuğun koparıp ağzına alma tehlikesi olmadığı sürece kehribar kullanımında bir sakıncası yoktur.

Kehribar Çeşitleri

Kehribarlar renklerine göre değişen hikayelere sahiptir.

Sarı Kehribar

Yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilmektedir ve oldukça serttir. Sarı kehribar olarak anılsa da turuncu, saydam ve kahverengi renkleri de içermektedir.

Mavi Kehribar

Kehribarın doğal güneş ışığında ya da ultraviyole ışığına maruz kalması sonucunda oluşmaktadır. Zor elde edildiğinden oldukça pahalıdır.

Kehribarlar renklerine göre adlandırılarak çeşitlilik gibi gösterilseler de asıl kehribar çeşitleri Ateş Kehribar, Toz Kehribar, Damla Kehribar, Sıkma Kehribar gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Ateş Kehribar

En çok tespih yapımında kullanılmaktadır. Ateş kehribarda elyaf bulunmamaktadır. Bu nedenle renk olarak şeffaftır yani saydam bir görünümü vardır.

Toz Kehribar

Sıkma kehribarın işlendiği atölyelerdeki tozların, kimyasal uygulamalar ile toparlanarak yeni yapılandırma işlemi ile oluşturulan kehribar toz kehribardır. Maliyeti çok az olduğundan toz kehribar uygun fiyattır. Toz Kehribar ile tespih, yüzük gibi objeler yapılmaktadır.

Damla Kehribar

Kozalaklı çam ağaçlarında oluşan ve genelde tropikal ya da yarı tropikal iklimi olan ortamlarda bulunan fosilleşmiş reçinelerden dönüşen kehribar çeşididir. Göğüs ve boğaz hastalıklarının yanında, eklem ağrıları, romatizma gibi daha pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir kehribar çeşididir.

Sıkma Kehribar

Sıkma Kehribarlar, yapay olan kehribarlardır. Laboratuvar ortamlarında bazı kimyasal maddeler kullanılarak oluşturulurlar. İlk bakışta anlaşılmasa da sıkma kehribarlar zaman içinde renk değişiklikleri meydana geldiğinde fark edilmektedir.

Gerçek kehribarlar reçinelerin uzun süre doğa olayları ile mücadele vermesi sonucunda elde edildiğinden oldukça fiyatlıdır. Sıkma kehribarlar ise kısa sürede ve az maliyet ile üretildiğinden tespih ve takı tasarımlarında kullanılmaktadır. Ancak şifa amaçlı kehribar satın almak isteyenler mutlaka gerçek kehribar tercih etmelidir.

Baltık Denizi Kehribarı

Dünyaca ünlü olan Baltık Denizi Kehribarı, Rusya’da Kaliningrad bölgesinde (Baltık kıyısında) Dünyadaki kehribar rezervinin %90’ını oluşturmaktadır. Güneş taşı olarak da adlandırılan bu taşlar daha uzun yıllar tüm dünyanın kehribar ihtiyacını giderecek konumda ve kalitededir.

Kehribarların Geçmişten Günümüze Kullanım Alanları

Oluşumu oldukça meşakkatli olan kehribarlar sadece takı tasarımında ve tespih yapımı gibi objelerde kullanılmamaktadır.

 • Daha önce tıp alanında kullanılan kehribar taşı, şifa taşı olarak da bilinmektedir.
 • Amber yağı oluşturulmasında kullanılmıştır.
 • Amber mürekkep yapımında kullanılmıştır.
 • İsteri (içe atılan duyguların bastırılması, ruhsal bozukluk ve kasılmalar) ve boğmaca gibi rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılmıştır.
 • Antik roma döneminde ise ruh hastalarının iyileştirilmesinde kullanılmıştır.
 • İbnî Sina kehribarın pek çok hastalığa iyi geldiğini biliyor ve kehribardan yararlanılmasını sağlıyordu.
 • Güzel koku (esans) üretiminde kullanılıyordu.
 • Sarılık tedavisinde kullanıldığı ve sarılığın kısa sürede iyileşmesinin sağlandığı biliniyordu.
 • Sadece bedensel güç değil cinsel gücü artırdığına da inanılıyordu.
 • Yılan, akrep gibi zehirli hayvanların sokmasına karşı panzehir olarak kullanılıyordu.
 • Kehribar taşının sihirli bir taş olduğuna inanılıyordu.
 • Bazı topluluklar ölülerinin arkalarından kehribarı tütsü gibi kullanıyorlardı.
 • Kehribarı üzerlerinde taşımaları durumunda şanslarının artacağına inanıyorlardı.
 •  

Geçmişte daha pek çok alanda kullanılan kehribar, asırlardan beri bilinen ve şifasına inanılan bir taş olmanın yanında, günümüzde de farklı objeler ile yaşamımızın bir yerinde yer almaktadır.

Kehribar Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Gerçek kehribar taşının belli aralıklarda temizlenmesi gerekmektedir. Kehribar 3 farklı biçimde temizlenebilir.

Suda temizleme:Bunun için akan suyun altında yaklaşık 5 dakika kadar bekletilerek yıkanması yeterli olmaktadır. Böylece kehribar taşı yüklendiği olumsuzlukları akan su ile birlikte atmaktadır.

Güneş Işığında Temizleme: 1 gün boyunca kehribarın güneş altında bekletilmesi de kehribar taşının temizlenmesini ve yüklendiği olumsuz enerjileri atmasını sağlamaktadır.

Toprağa Gömerek Temizleme: Kehribarın toprağa gömülerek 1 gün buyunca bekletilmesi de kehribardaki biriken negatif enerjiyi atmasını sağlayacağından daha verimli bir taş olarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ancak günümüz şartlarında toprağa gömme işlemi biraz zordur. Ama en etkili olan temizleme şekli de toprağa gömme işlemidir.

Kehribar temizlenmediği sürece etkisi azalır. Belli aralıklarda periyodik olarak yapılan temizlikler Kehribar taşının etkisini artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 6 =

Türkiye’nin Her Yerine Ücretsiz Teslimat

200₺ Üstü Siparişlerde Geçerlidir.

Kolay İade İmkanı

15 gün içinde koşulsuz iade yapabilirsiniz.

Doğal Taş

Ürünlerimiz %100 doğal taşlardan oluşur.

İyzico ile Güvenli Ödeme

Tüm Kredi Kartları Geçerlidir.