Akik Taşı Türleri ve Özellikleri!

admin

Akik taşı ismini Sicilya’da bulunan Achates nehrinden alan oldukça şifalı bir taştır.

Ateş akik taşının o kadar güzel bir rengi vardır ki, eski dönem şairleri ateş akik taşını sevgilinin dudaklarına benzetir eserlerinde.

Akik taşı, tıpkı diğer taşlar gibi her insanda aynı etkiyi yaratmaz. Bazı burçlar ve karakteristik özellikler akik taşından alınan faydayı etkiler, size en uygun taşı bulmak için:

Bu taş ölümsüz taş ve yemen taşı olarak da bilinir.

Akik Taşı Nasıl Bulunur: Akik taşı özellikle eski volkanik bölgelerden çıkartılmaktadır, sıkışan gazlar ve geçen yıllar akik taşına benzersiz bir renk ve sertlik sağlar. Bu tip bölgelerde bir erezyon olduğunda, dikkatlice ararsanız bulmanız çok olasıdır. Bir bölgede Mercan yada Kireç taşı varsa yakınlarında bulunması muhtemeldir.

Akik taşının faydaları nelerdir?

Akik Çeşitlerinin Ortak Yararları

En bilindik sağlık taşlarından biridir. Fiziksel güç verir. Enerjinin yenilenmesini sağlar. Zihin, Ruh ve Beden uyumu sağlar. Negatif enerjiyi temizler.

 • Ortamdaki negatif enerjiyi temizlediği ve stresi azalttığı için, kanser gibi psikolojik durumun iyileşme sürecinde etkili olduğu rahatsızlıklarda faydalıdır.
 • Cilt hastalıklarına ve lekelenmelere çok iyi gelir, bedeni toksinlerden arındırır ve gençleştirir.
 • Kanın hızla pıhtılaşmasını sağlayarak akan kanı durdurur. Bu etkiyi göstermesi için kesiğin üstüne veya yanına temas ettirerek bekletmeniz yeterli.
 • Burun kanamalarına iyi gelir. İçerisinde Agat taşının bekletildiği su buruna çekilir. Burunun içindeki mukozayı ve kılcal damarları onarır ve yeniden kanamasını önler.
 • Bir topraklama taşıdır, bedendeki fazla elektriği boşaltır.
 • İnsanın sürekli yaşadığı korkuları yenmesini sağlar. Karanlık korkusu yada yükseklik korkusu gibi..
 • Dikkati toplamaya yardım ettiği için sınavlarınıza çalışırken faydasını görebilirsiniz. Algılama, bir konu üzerinde zihinsel yoğunlaşma, analitik düşünme gibi mental fonksiyonları güçlendirir.
 • Özellikle nazar konusunda çok etkilidir. Pek çok kişi bu gizemli taştan yapılan yüzüklerinin ellerinde parçalandığını görmüştür. Nazara karşı koruma sağlar.
 • Yorgun gözlerinizin üstüne koyduğunuzda gözleriniz rahatlar.
 • Ceplerinde bu taş bulunan çocuklarda sakinlik ve dinginlik görebilirsiniz. Yürümekte zorlanan ve sürekli düşen çocukların dengelerini bulmalarına yardım eder.
 • Eskiden sindirim sistemi sorunu yaşayanlar içerisinde bu taşın bekletildiği sudan içerek şifa bulurlardı. Gastrit sebebiyle oluşan rahatsızlıkları hafifletici etkisi vardır. Mide ve bağırsaklar için faydalıdır.
 • Hamilelikte anne ve bebeğin sağlığı için faydalı etkileri vardır. Bebek için akik taşı bileklik tavsiye edilir. Yeni anne olan kadınlardaki bebek stresini azaltarak daha rahat bir alışma süreci geçirmelerini sağlar. Anne sütünün artmasını sağlar.
 • Kemikleri kuvvetlendirir, dişler için faydalıdır.
 • Duygusal çöküntülerden çıkmayı sağlar, depresyonu giderir.
 • Anksiyete rahatsızlığını hafiflettiği gözlenmiştir.

Akik taşı renkleri ve hangi renk akik taşı ne tip özelliklere sahip inceleyelim.

Ağaç Akik

Agaç akik bir bolluk ve bereket simgesidir. Evinizde ve bahçenizde sağlıklı bitkiler yetişmesini sağlar. Tarım işleriyle uğraşanlar için tavsiye ettiğimiz bir taştır. Ağaç türü hayatın her alanından keyif almanız için sizi yönlendirir, hem içsel huzurunuzu dengeler hemde dışarıdan gelen negatif etkilere karşı korur. Bu taşın özellikle doğa ana ile güçlü bir bağı vardır ve bitkiler âlemi ile İletişimi geliştirir. Ayrıca kullanıcısını dünyayla bağlantısını da derinleştirir.

Bu tür taşlar etkili olmak için zamana ihtiyaç duyar, bu taşı kullananlar sabırla beklemeli ve taşın enerjisine güvenmelidir.

Ağaç akik taşı kriz anlarında soğuk kanlı olmanızı ve güçlükleri fırsata dönüştürme yeteneği bahşeder.

İyileştirme

Ağaç Akik çakraların uyumsuzlukları sonucu oluşan sıkıntıları giderir. Vücudunuzda dallanan damarlar ve sinirler gibi tüm yapılarınızı etkiler ve güçlendirir. Sinir sistemini onarır, Nevralji gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Kılcal damarları onarır, varis gibi rahatsızlıklar üzerinde etkilidir.

Kullanımı

Vücudunuzun her hangi bir yerinde kullanabilirsiniz, En büyük etkiyi yaratması için sabırla kullanın. Bitkilerin saksılarına yerleştirirseniz daha sağlıklı ve güçlü büyüyeceklerdir.

Kırmızı Akik

Karnelyan ismi ile de bilinen bu türün, temel rengi kırmızıdır. Üzerinde sarı, kahverengi, beyaz, gri, bej gibi farklı renklerde dalgalı desenler bulunur. Bu desenler yakın bantlar şeklinde görülür.

Kırmızı Akik / Ek Yararları

 • Tembellik sorunu olan insanlarda faydalıdır. Hareketli ve canlı bir insan olmanıza yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması önerilir, kan dolaşımını hızlandırdığı için tansiyonu dahada yükseltebilir.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Böbrekler için faydalıdır. Börek taşı ve iltihabına iyi gelir.
 • Karaciğer ve Dalak sağlığını destekler.
 • Pankreasın daha temiz olmasını sağlar.

Mavi Akik

Mavi Akik, mavi renginin farklı tonlarında renklere sahiptir. Dantelli Mavi ise ana renk olarak mavi olmasının yanında bünyesinde dantele benzeyen bant oluşumları veya kırmızı, sarı, yeşil, beyaz, siyah, kahve renklerinde farklı oluşumlar bulunur.
Bant oluşumu hiç yoksa büyük ihtimalle gerçek Agat değildir, boyanmış Oniks olma ihtimali kuvvetlidir.

Mavi Akik / Ek Faydaları

 • Sosyalleşme konusunda başarılı değilseniz bu taş tam sizlik. Barışçıl ve etrafı ile uyum içerisinde bir kişi olmanızı sağlar.
 • Tansiyon problemi yaşayanlar için faydalıdır. Tansiyonu dengeler.
 • İlham verdiğine inanılır. Bu özelliği sayesinde sanatçılar tarafından sıkça takı olarak kullanılır.
 • Yatağınızın baş ucuna koyduğunuzda sizi karabasanlardan korur. Kötü rüyalar görmeyi engeller.
 • Boğaz ile ilgili tüm rahatsızlıklar için etkilidir.

Yeşil – Yosunlu Akik / Ek Faydaları

iç kısmında ise yosuna benzer daha koyu renkler barındırır. Yosunlu Akik alırken saydam olmalarına dikkat ediniz. Yeşil Oniks ve Ağaç Akik taşına çok benzeyen bu türün en belirgin farkı saydam oluşudur. En kaliteli olanları Hindistan’da çıkmaktadır.

Yeşil – Yosunlu Akik Taşı / Ek Faydaları

 • Tansiyon hastaları için faydalıdır. Özellikle düşük tansiyon soru yaşayanlarda tansiyonu dengeleyerek normal seviyelere getirir.
 • Yazarlar tarafından kullanılır ve güzel yazma yeteneği verir.
 • İnsomniya rahatsızlığına iyi gelir.

Akik Taşı Efsaneleri

Peygamber Efendimizin yüzüğünün Bu taşından olduğu söylenmektedir. Efendimiz bu yüzüğü aynı zamanda yazışmalarda mühür olarak kullanmaktaydı. Bu özelliği ile Agat taşı iyileştirici etkileri yanında manevi olarak da değerli bir doğal taştır.

Eski çağlarda savaşçılar göğüslerine taktıkları kırmızı Agat taşı ile güçleneceklerini düşünüyorlardı.

Akik Taşının Temel Özellikleri

Bünyesindeki başlıca mineraller: Silisyum, Oksijen, Eser miktarda Demir, Magnezyum, Manganez, Kalsiyum, Krom

Kimyasal gurubu: Silikat

Bağlı olduğu taş gurubu: Kasedon, Kuvars

Kristal sistemi: Hekzagonal

Sertlik derecesi: 6,5 -7

Özgül ağırlığı: 2,57 -2,65

Rengi: Kırmızı, Sarı, Yeşil, Mavi, Kahverengi, Beyaz, Gri, Siyah, Mor, renksiz veya açık yeşil zeminde koyu yeşil veya kahvemsi yosun benzeri oluşumlar

Işığı Geçirgenlik: Saydam, Yarısaydam

Sembolü olduğu husus: İletişim, Sükunet, Uyum, Hastalıklardan Korunma

Özdeşleştiği hayvan: Anka Kuşu

Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Türküye, Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya, Hindistan

İlişkili burçlar: Kova ve İkizler burcu için çok uyumlu ve yararlıdır. Koç burçlarında kırmızı ve sarı renkleri, Boğa burçlarında yeşil ve mavi renkleri, Terazi burçlarında mavi renklileri daha uyumludur.

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır

Doğada kolayca bulunan ve nadir taşlar kategorisine girmeyen bir taştır. Buna rağmen üzücü bir şekilde sahteleri yapılıyor ve satılıyor. Gerçek Akik taşını anlamak oldukça kolaydır.

 1. Dalgalı bant şeklini görmeniz gerekiyor ve bu desen saydam yüzeyde uçtan uca görünüyor olmalı.
 2. Çok ısıtıldığında renk değişimleri yaşayan bir taştır. Bu şekilde test edilebilir.
 3. Sahte olanların bazıları sonradan renklendirilir, hafif ısıya maruz kaldıklarında dış yüzeyleri hemen kararır.
 4. Profesyonel aletleriniz varsa sertlik derecesi ve özgül ağırlığı ile kolayca test edebilirsiniz.

Bu taş özellikle kolye ve yüzük olarak kullanılan bir aksesuardır fakat özellikle ülkemizde bu taştan yapılan tespih ilgi görür.

yazar hakkında

Merhabalar! Ben Ruhsar, doğadan aldığı güçle ruhsal ve fiziksel sağlığın uyumlu bir şekilde gelişebileceğine inanan bir şifalı taş tutkunu bir blog yazarıyım. Şifalı taşların hayatımıza nasıl fayda sağladığına dair daha fazla bilgi edinmek istiyorum, çünkü enerji dengesinin önemine inanıyorum. Her bir taşın farklı enerjisi ve sağlık faydaları üzerine araştırmalar yapıyorum. Bu değerli kristallerin ruhsal zenginlik, sakinlik ve denge sorunlarına nasıl yardımcı olabileceği konusunda da bilgi veriyorum. Doğanın enerjisiyle şifa bulmanın zevkini paylaşmaya hazır mısınız? Şifalı taşların gizemli dünyasına dair ilginç bilgiler, pratik öneriler ve deneyimlerimi blogumda paylaşıyorum. Sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak için doğanın bize sunduğu bu muhteşem hazineyi birlikte keşfedeceğiz.🌿💎✨